Akademický klub alpinistů Praha

moutains image

Metodika

Články o metodice, naše zkušenosti a slovníčky.

Shrnutí letošního "Chytání pádů"

Ještě lehké shrnutí chytání pádů: Vyzkoušeli jsme 3 scénáře chytání pytle: 1. z místa s prokluzem pro změkčení pádu prvolezce. 2. s odběhnutím od skály pro záchranu prvolezce před nekompromisní podlahou.

Metodické okénko - výběr maček

Zdar. Psal jsem teď Robertovi e-mailovou odpověď na otázku "jaký mačky" a když už jsem to sesmolil, tak už to publikuju i tady - třeba to bude někoho před zimními Tatrami zajímat.

Gurmán, nikoliv prase

Začátkem trocha sebeironie: maminka by nikdy v živote nepomyslela na to, že zrovna já budu publikovat následující výzvu.

Zásady přežití v horách od Volodi

Do nebezpečného terénu vstupuješ dobrovolně a tím bereš na sebe plnou odpovědnost za svou bezpečnost. Odvaha je nádherná lidská vlastnosti, ale hazard odvahou není. Neznalost a nepřipravenost v žádném případě nelze považovat za objektivní nebezpečí. Při nejistém po

Sólovýstup

Je ohromný rozdíl mezi vědomně nastoupenými sólovýstupy a těmi ostatními, prováděnými většinou na lehčích cestách, nebo jde-li o pomoc kmarádům. Nalhávat si, že vědomně nastoupeným sólovýstupm si dokazuji, že se vůbec nebojím, je důkaz, že se bojím.

Záchranné techniky - Strauss

Straussova metoda Tuto metodu je vhodné použít např. při pádu prvolezce před založením prvního postupového jištění. Metoda spočívá ve vytažení (bezvládného - není schopen sám dolézt cestu, vyprusíkovat) spolulezce na štand a následném slanění.

Přehled metodické literatury pro horoškoláky

Doporučeno: Schubert,P. - Bezpečnost a riziko na skále sněhu a ledu I a IIDvě knihy známého německého metodika shrnují téměž všechno co se Vám může v horách přihodit, formou rozboru již udátých nehod. Kniha dobrá leč poněkud drsná.